asiatech

آموزش روت و آن‌روت کردن ( root and unroot ) موبایل و یا تبلت های اندرویدی

 

چطور گوشي و يا تبلت اندرويدی خودتان را در سال 2016 روت و آن‌روت کنید

آيا وسوسه يك كاربر ارشد بودن شما را به طمع مي‌اندازد؟ دسترسي به اندرويد، جهاني از امكانات را به روي كاربر مي‌ گشايد، اما اين موضوع همچنين مي‌تواند ضمانت شما را نيز از بين ببرد و يا حتي براي شما يك ابزار بلوكه شده به جاي بگذارد. بله، وقتي كه در حال دسترسي به اندرويد خودتان هستيد، شما مزايا و نيز خطرات آن را خواهيد دانست.

آيا گوشي شما پر است از نرم‌افزارهاي اضافي و بلااستفاده؟ در اينجا چطور اين اپليكشن‌ها را بر روي اندرويد از كار مي‌اندازيد؟

سازندگان و عرضه كنندگان منافع خاصي در منصرف ساختن شما از روت اين برنامه‌ها دارند. عمل روت مي‌تواند ذاتا خطرناك باشد. با اين حال، براي كاربران دقيق،‌خطر به حداقل مي‌رسد و مزاياي احتمالي ارزش آن را دارد. اين شما را راهنمايي مي‌كند تا از مراحل ضروري قدم برداريد تا تلفن خود را روت  كنيد. برخي ابزارها مي‌توانند در چندين دقيقه روت  شوند. ديگر دستگاه‌ها كمي تحقيق لازم دارند. چيزي كه مشخص است: روت کردن تلفن شما مي‌تواند يكي از بهترين روش‌ها براي شناخت قابليت اصلي ابزار اندرويد شما باشد.

روت فرار از زندان براي اندرويد مي‌باشد و به كاربران اجازه مي‌دهد تا عميق‌تر درون يك سيستم فرعي در تلفن شيرجه بزنند. در اصل، اين به شما اجازه دسترسي كامل به سيستم عامل را خواهد داد و تقريبا تمام چيزهايي كه بر روي اندرويد شما مي‌باشد را بر اساس خواسته شما تنظيم مي‌كند. با قابلیت روت ، شما مي‌توانيد همچنين هر نوع محدوديتي را كه سازنده و يا عرضه كننده شما ممكن است به كار گرفته باشد را برطرف سازيد. شما مي‌توانيد اپليكيشن‌هاي بيشتري را راه‌اندازي كرده و پردازشگر خودتان را سريعتر و يا كندتر كنيد و آن را جايگزين سيستم عامل شركت كنيد.

در اين فرآيند لازم است تا كاربران از نرم‌افزارها پشتيبان (back up) تهيه كرده و يك حافظه (ROM) معين و جديد را نصب كنيد (نسخه اصلاحي از اندرويد).

يكي از مشخص‌ترين انگيزه‌ها براي روت ابزارهاي اندرويد خودتان خلاص شدن از نرم‌افزارهاي ناخواسته مي‌باشد كه حذف آن از روي كامپيوتر غيرممكن است. شما قادر خواهيد بود تا اتصال اينترنت به صورت بي‌سيم را تنظيم كرده،‌حتي اگر كه آن به صورت پيش فرض فاقد اين توانايي باشد. مزاياي ديگري وجود دارند كه شامل توانايي نصب اپليكيشن‌هاي مخصوص و حافظه فلش مي‌باشد كه هر يك مي‌تواند ويژگي‌هاي ديگري به آن بيفزايد و عملكرد تلفن و يا تبلت شما را افزايش داده و آن را ساده كند. بسياري از افراد به خاطر اين توانايي تلفن براي اين كه كاملا ظاهر آن را بر اساس خواسته خودشان تغيير دهند وسوسه مي‌شوند. شما همچنين مي‌توانيد به صورت دستي اجازه نصب اپليكشن‌ها را پذيرفته و يا آن را رد كنيد.

وقتي كه تلفن خود را روت مي‌كنيد تعداد زيادي از اپليكيشن‌هاي جالب و ضروري را نخواهيد يافت، اما به اندازه كافي وجود دارند تا آن را ارزشمند سازد. براي مثال، برخي از اپليكيشن‌ها به شما اجازه مي‌دهند تا به صورت اتوماتيك از تمامي نرم‌افزارهاي و اطلاعات خودتان را فايل پشتيبان تهيه كرده و تبليغات را كاملا حذف كنيد و مسيرهاي امني براي رفتن به اينترنت ايجاد كنيد، سرعت پردازشگر خودتان را سريعتر كرده و  گوشي خودتان را به صورت مركز بي‌سيم تبديل كند.

سه نكته منفي احتمالي ضروري در روت اندرويد وجود دارد:

– از بين بردن ضمانت: برخي از توليدكنندگان و يا عرضه كنندگان روت را به عنوان بهانه‌اي براي از بين بردن ضمانت به كار خواهند گرفت. به ياد داشته باشيد كه شما مي‌توانيد هميشه آن را به حالت پيش از روت برگردانيد. اگر كه لازم است تا گوشي خودتان را براي تعمير پس بفرستيد، صرفا حافظه اصلي خود را فلش كنيد و هيچ كس هرگز نخواهد دانست كه آن دستگاه روت شده است.

– گوشي خود را بلوكه كنيد: هرگاه كه شما بيش از اندازه وسوسه شديد، حداقل خطر اندكي در بلوكه كردن گوشي خودتان داريد. شيوه مشخصي براي دوري از اين اتفاق دنبال كردن دستورالعمل‌ها به صورت دقيق مي‌باشد. مطمئن شويد كه اين مسيري كه شما دنبال مي‌كنيد براي گوشي‌تان جواب مي‌دهد و اين كه هر نوع حافظه‌اي كه شما آن را فلش كرديد به ويژه براي آن طراحي شده است. اگر كه شما تحقيقات خودتان را انجام داده و به بازخورد از ديگران توجه داريد نبايد هرگز بلوكه كردن اتفاق بيفتد.

– خطرات امنيتي: روت ممكن است برخي خطرات امنيتي را داشته باشد. بسته به اين كه چه خدمات و يا اپليكيشن‌هايي شما بر روي دستگاه خودتان به كار مي‌بريد، روت مي‌تواند موجب آسيب در ايمني گردد. براي مثال، گوگل خدمات Google Wallet  براي ابزارهايي كه روت شده است را قبول نمي‌كند.

آموزش روت و آن‌روت کردن ( root and unroot ) موبایل و یا تبلت های اندرویدی

چطور دستگاه اندرويد خودتان را براي روت آماده كنيد؟
سه برنامه روت كه در چندين ماه گذشته توجه بسياري را به خود جلب كرده عبارتند از: Towelroot، Kingo Root و Kingroot. آنها به اندازه زماني كه دندانتان را مسواك مي‌كنيد دستگاه شما را روت خواهند كرد. با اين وجود، اين برنامه‌هاي روت تنها با دستگاه‌هاي اندرويد كه گاهي اوقات جديدتر از اندرويد 5.1 Lollipop هستند هماهنگي دارند. براي مثال، King Root ادعا مي‌كند كه بيش از 100 هزار دستگاه را حتي براي برخي از اندرويدهاي 5 پاكسازي خواهد كرد اما اكثر اين ابزارهاي جديد داراي اندرويد 5.1 و بالاتر هستند و جزو اين فهرست نمي باشند.

در اينجا دستگاه‌هاي متناسب براي فهرست Kingo آمده است و در زير لينك‌هايي آمده است كه توليدكننده اعلام كرده مي‌تواند KingRoot آنها را به كارگيرد:

– گوگل/ نكسوس
– HTC
– هوآويي
– ال جي
– سامسونگ
– سوني
-ZTE

اگر كه شما در جستجوي روت تلفن‌هاي جديدتري با اندرويد 5.1 و بالاتر همچون گالكسي اس 6 (Galaxy S6) يا 7 هستيد، شيوه‌هاي بالا جواب نخواهد داد. درحاليكه آنها مي‌تواند بر روي اندرويد 5 جواب دهد، اندرويد 5.1 داستاني كاملا متفاوت دارد زيرا كه هسته اصلاحي نياز دارد تا فلش گردد تا به ريشه دسترسي پيدا كند. اين هسته مركزي براي سيستم عامل است و سخت‌افزار را كنترل مي‌كند. اندرويد نمي‌تواند بدون آن راه‌اندازي شود.ما دستورالعمل‌هايي در زير براي روت يك دستگاه گلکسی اس 6 و يا اس6 اج با اندرويد 5.1 و يا 6 و نيز گلکسی اس 7 و اس 7 اج با Marshmalow داريم.
نكته آخر اين كه : شما توليدكنندگان بسياري را خواهيد ديد كه نشان مي‌دهند دستگاه آنها از تمامي دستگاه‌هاي اندرويد مراقبت مي‌كند اما يك چنين وسيله‌اي اصلا وجود ندارد.
اگر كه تلفن شما متناسب با يكي از اپليكيشن‌هاي بالا نباشد، بايد زمان اندكي صرف يافتن شيوه‌هايي براي روت اندرويد كنيد. بهترين مكان براي شروع XDA Developers Forum است. به دنبال تهديدي بر روي دستگاه بخصوص خودتان باشيد و مطمئن شويد كه شيوه‌اي را يافتيد كه براي افراد ديگر نيز جواب داده است. ارزش آن را دارد كه وقتي را براي جستجوي شيوه درست براي دستگاه خودتان صرف كنيد.

آماده‌سازي براي روت
از هرچيزي كه براي شما مهم هستند پيش از شروع بك آپ (فايل پشتيبان) تهيه كنيد. شما بايد همچنين هميشه پيش از اين كه حافظه دستگاه خودتان را فلش كنيد از Rom يك فايل پشتيبان يا بك آپ تهيه كنيد.

چطور از اندرويد خود بر روي كامپيوترتان بك آپ (فايل پشتيبان) تهيه كنيد؟
مي‌خواهيد مطمئن شويد كه دستگاه شما به طور كامل پيش از آغاز شارژ شده است. همچنين لازم است تا شناسايي USB و بازكننده OEM را روشن كنيد.تنظيمات را بر روي دستگاه خود باز كنيد. اگر كه بخش گزينه‌هاي سازنده را نمي‌بينيد به قسمت پايين تنظيمات بر روي صفحه دستگاه خود برويد و اين مراحل را براي فعالسازي آنها دنبال كنيد.
بر روي «درباره گوشي» بزنيد و شماره سازنده را پيدا كنيد.
بر روي شماره سازنده هفت مرتبه بزنيد و گزينه‌هاي سازنده بر روي صفحه اصلي مربوط به تنظيمات ظاهر خواهد شد.
بر روي كليد برگشت بزنيد تا گزينه‌هاي سازنده را ببينيد.
بر روي گزينه‌هاي سازنده بزنيد.
شناسايي USB را كنترل كنيد.
بازكننده OEM را كنترل كنيد.

نصب ابزارهاي SDK اندرويد
لازم است تا براي برخي از شيوه‌هاي پاكسازي اندرويد ADB و Fastboot را نصب كنيد.باز كردن قفل براي راه‌اندازي سيستم عاملپيش از اين كه شما كامپيوتر را روشن كنيد، لازم است همچنين تا سيستم عامل خودتان را راه‌اندازي كنيد. اين برنامه نشان مي‌دهد كه چه اپليكيشن‌هايي بر روي فرآيند بالا آمدن تلفن شما راه‌اندازي خواهند شد.قفل دستگاه خود را باز كنيد تا به شما اجازه دهد دستگاه خودتان را تنظيم كنيد سازندگان به درخواست شما براي تنظيم پاسخ داده‌اند. بسياري از آنها شيوه‌هايي را ارائه كرده‌اند تا به شما در برداشتن قفل سيستم عامل بر روي وب سايت كمك كند، اگر چه معمولا آنها براي توليدكنندگان ارائه مي‌شوند و معمولا لازم است تا ابتدا يك حساب كاربري باز كرده و ثبت‌ نام كنيد.برخي از توليدكنندگان و عرضه كنندگان اجازه باز كردن قفل سيستم عامل را نمي‌دهند، اما شما مي‌توانيد در اين باره با كمي جستجو كرده و راهي براي آن پيدا كنيد (XDA Developers Forum را امتحان كنيد).

چطور دستگاه اندرويد شما با برنامه TowelRoot روت مي‌شود؟
يكي از ساده‌ترين شيوه‌هاي روت از طريق TowelRoot است. اين گزينه بر روي اغلب دستگاه‌هاي اندرويد كار مي‌كند. اين برنامه براي روت AT&T سامسونگ گالكسي اس 5 طراحي شده بود و نه انواع ديگر آن. به ويژه برخي از دستگاه‌هاي موتورولا و HTC با اين شيوه كار نمي‌كنند. برخلاف ديگر برنامه‌هاي روت كه نياز به دانلود و راه‌اندازي برنامه بر روي كامپيوتر شما دارد، TowelRoot دستگاه شما را صرفا با دانلود و راه‌اندازي اين اپليكيشن روت مي‌كند. به هيچ كامپيوتري نياز نيست. با اين وجود TowelRoot تنها بر روي دستگاه‌هايي جواب خواهد داد كه داراي يك هسته مركزي مي‌باشند كه تاريخ آن زودتر از 3 ژوئن،  2014 است.

براي به كار گيري TowelRoot شما بايد بتوانيد دستگاه خودتان را قادر سازيد تا اپليكيشن‌هايي را از منابع ناشناس نصب كند. اين مي‌تواند به وسيله كليد بر روي تنطيمات/امنيت/منابع ناشناس (Setting>Security>Unknown Sources) انجام شود. اكنون شما قادر خواهيد بود تا اپليكيشن‌هايي را خارج از برنامه Google Store نيز دانلود كنيد.اكنون به TowelRoot بر روي مرورگر تلفن خودتان برويد و بر روي آيكون Lambda كليك كنيد. براي اطلاعات بيشتر، بخش GADGET Hacks’ YouTube viedo را كنترل كنيد.

آموزش روت و آن‌روت کردن ( root and unroot ) موبایل و یا تبلت های اندرویدی

چطور از Kingo براي روت اندرويد استفاده كنيم؟
Kingo Root مي‌تواند بر روي كامپيوترهاي با برنامه ويندوز و يا مستقيما بر روي دستگاه اندرويد شما با استفاده از اپليكيشن آن به كار برده شود.ابتدا، ببينيد آيا دستگاه شما براي Kingo مناسب است. سايت آنها فهرستي از دستگاه‌هاي متناسب با آن را ارائه مي‌كنند.سپس، برنامه Kingo Android Root براي ويندوز را و يا Kingo Android Root APK را مستقيما بر روي دستگاه اندرويد خودتان دانلود كنيد.اگر كه شما نرم‌افزار ويندوز را انتخاب كرده‌ايد، مطمئن شويد كه مي‌توانيد شناسايي USB را بر روي تلفن خودتان فعال كنيد.هنگامي كه شناسايي USB بر روي دستگاه شما فعال شد، اين برنامه را بر روي كامپيوتر خودتان راه‌اندازي كرده و يا دستگاه اندرويد خودتان را به كامپيوتر به وسيله رابط USB متصل سازيد. اين برنامه بايد دستگاه شما را شناسايي كند و پيامي به اين مضمون كه آيا شما مايل به پاكسازي هستيد را نشان دهد. بخش «روت » را انتخاب كرده و سپس آن را دنبال كنيد. Kingo تنها چند دقيقه طول مي‌كشد تا به كاربر امتياز بالايي بدهد.

آموزش روت و آن‌روت کردن ( root and unroot ) موبایل و یا تبلت های اندرویدی

اگر كه شما ترجيح مي دهيد تا روت دستگاه خودتان را بدون كامپيوتر انجام دهيد، پس دستورات زير را دنبال كنيد:
– Kingo Root APK  را نصب كنيد.
– اپليكيشن Kingo Root را باز كنيد.
– روت با يك كليك را خواهيد ديد اگر كه دستگاه شما متناسب با آن باشد. بر روي آن كليك كنيد.
– صبور باشيد، زيرا كه اين شيوه مدتي طول مي‌كشد.
– اگر موفق شديد، يك نشانه كنترل با كلمات «با موفقيت روت شد» را در زير آن خواهيد ديد.

چطور دستگاه اندرويد خودتان را با استفاده از KingRoot روت كنيد؟
درست همانند Kingo Root، برنامه KingRoot مي‌تواند براي روت دستگاه شما از يك كامپيوتر شخصي ويندوز استفاده كرده و يا مستقيما بر روي تلفن و يا تبلت شما با استفاده از يك اپليكيشن به كار گرفته شود.
با بيش از 100 هزار ابزار حمايتي، شانس بالايي براي KingRoot وجود دارد كه بر روي دستگاه  تلفن  يا تبلت اندرويد شما جواب دهد. از لينك‌هاي زير براي دانستن اين كه آيا دستگاه شما متناسب با آن مي‌باشد استفاده كنيد.

– گوگل/ نكسوس
– HTC
– هوآويي
– ال جي
– سامسونگ
– سوني
– ZTE

شما مي‌توانيد برنامه نرم‌افزار ويندوز و يا اندرويد APK را دانلود كنيد. ما استفاده از ابزار اپليكيشن اندرويد را پيشنهاد مي‌دهيم زيرا كه بسيار آسانتر است. پس از اين كه فايل APK را نصب كرديد، تنها دستورات زير را دنبال كنيد.

– اپليكيشن KingRoot را باز كنيد.
– «روت را امتحان كنيد» را خواهيد ديد اگر كه دستگاه شما متناسب با آن باشد. بر روي آن كليك كنيد.
– صبور باشيد، زيرا ممكن است چند دقيقه‌اي طول بكشد.
– اگر كه موفق شديد، يك تيك بزرگ با كلمات «با موفقيت روت شد» را در زير آن خواهيد ديد.

آموزش روت و آن‌روت کردن ( root and unroot ) موبایل و یا تبلت های اندرویدی

چطور گلکسی اس 6 و اس 6 اج را بر روي اندرويد 5.1.1 روت كنيد
اگر كه شما گلکسی اس 6 و يا گلکسی اس 6 اج با اندرويد 5.1.1 داريد مي‌بايست بدانيد كه به شيوه يك كليك در اينجا كاري انجام نخواهد داد. اين به اين خاطر است كه گوگل و سامسونگ در نسخه 5.1.1 تغييراتي انجام داده‌اند كه نياز به يك هسته اصلاحي دارد تا براي پاكسازي فلش گردد. متأسفانه، شيوه يك كليك در اينجا وجود ندارد، بنابراين، مراحل ديگري انجام خواهد شد.

نكته: روت دستگاه گلکسی اس 6 و يا اس 6 اج يك مسافرت است به اين معنا كه شما قادر نخواهيد بود تا از پرداخت سامسونگ (Sumsung Pay) استفاده كنيد.

اين شيوه براي اغلب دستگاه‌هاي گلکسی اس 6 و اس 6 اج موفق خواهد بود، اما نه براي AT&T و نسخه‌هاي بي‌سيم. اين نوع از دستگاه‌هايي با برنامه‌هايي هستند كه به قدري امنيت دارد كه نمي‌توان قفل آنها را باز كرد.

در اينجا مدل‌هايي كه با اين شيوه كار مي‌كنند آورده شده است:

گلکسی اس 6- SM-G920F، SM-G920I، SM-G920S/SM كره‌اي، SM-G920K و SM-G920L، T-Mobile SM-G920T، Sprint SM-G920P، SM-G920R4 امريكايي، SM-G920W8 كانادايي گلکسی اس 6 اج- SM-G925F، SM-G925I، SM-G925S/SM-G925K/SM-G925L كره‌اي، T-Mobile SM-G925T، Sprint SM-G925P، SM-G925W8 كانادايي.

اين دستگاه‌ها بايد داراي اندرويد 5.1.1 باشند. تلاش نكنيد تا با استفاده از اين شيوه آنها را روت كنيد اگر كه دستگاه شما از هر نوع و نسخه ديگري است و يا اگر كه مدل شماره آن در اين فهرست نمي‌باشد.مطمئن شويد كه بازكننده OEM بر روي دستگاه شما قابل اجراست. تنظيمات را باز كنيد. اگر كه گزينه‌هاي سازنده را نمي‌بينيد به بخش پايين تنظيمات بر روي صفحه دستگاه خودتان برويد و اين مراحل را براي فعالسازي آن دنبال كنيد:

بر روي درباره تلفن كليك كرده و شماره ساخت را پيدا كنيد.
بر روي شماره ساخت هفت مرتبه كليك كرده و گزينه‌هاي سازنده بر روي صفحه اصلي تنظيمات ظاهر خواهد شد.
بر روي كليد برگشت بزنيد تا گزينه‌ها را ببينيد.
بر روي گزينه‌ها كليك كنيد.
بازكننده OEM را كنترل كنيد.

در زير دستورات ساده‌اي هستند، اما شما بايد براي اطلاعات بيشتر به Max Lee’s Post مراجعه كنيد.

دستگاه خود را خاموش كنيد. حالا بر روي كليدهاي پايين، خانه و پاور همزمان فشار آوريد. پس از 5 ثانيه يك صفحه هشدار را خواهيد ديد.
اكنون بر روي كليد بالا بزنيد تا تلفن شما در حالت دانلود ODIN قرار گيرد.
هسته مناسب روت را از اينجا دانلود كنيد.
ODIN v3.10.6 را از اينجا دانلود كنيد.
درايورهاي USB سامسونگ گالاكسي اس 6 و يا اس 6اج را از اينجا دانلود كنيد.
تلفن خود را از طريق كابل ميكرو USB به كامپيوتر متصل كنيد.
نرم‌افزار ODIN را راه‌اندازي كرده و مطمئن شويد كه شماره COM در جعبه درخشان آبي وجود دارد. اگر كه نيست، پس درايورهاي USB شما به درستي نصب نشده اند .
اگر كه همه چيز خوب پيش مي‌رود، بر روي AP كليك كرده و هسته پاكسازي را كه شما قبلا دانلود كرده‌ايد را انتخاب كنيد.
بر روي كليد شروع (استارت) كليك كنيد. اين فرآيند در حدود 5 ثانيه طول مي‌كشد.
بايد اكنون كلمه عبور را در بالا سمت چپ ببينيد.
دستگاه را مجددا روشن كرده و اكنون شما اپليكيشن Super SU را در بخش برنامه‌ها خواهيد ديد.

چطور گلکسی اس 6 و اس 6 اج را روت كرده و نوت 5 مارشمالو راه‌اندازي كنيم؟

شما مي‌توانيد گلکسی اس 6 و اس 6 اج و يا نوت 5 اما تنها مدل‌هاي خاصي از آنها را بر روي اندرويد روت كنيد. مدل خودتان را چك كنيد، بخش تنظيمات و درباره تلفن (Setting> About phone) را باز كنيد و به شماره مدل نگاه بيندازيد.

شماره مدل‌هاي زير مي‌تواند با اين شيوه روت شود:

گلکسی اس 6- SM-G920F، SM-G920FD، SM-G920L، SM-G920K، SM-G920S
گلکسی اس 6 اج- SM-G925F، SM-G925L، SM-G925K، SM-G925S
گلکسی نوت 5- SM-G920C

دستورات زير براي ابزارهايي با اندرويد 6.0.1 هستند. سعي نكنيد تا با استفاده از اين شيوه دستگاه خودتان را روت كنيد اگر كه نسخه ديگري است و يا اگر كه شماره مدل شما در اين فهرست نمي‌باشد.

نكته: روت گالاكسي اس 6، اس 6 اج و يا نوت 5 از طريق Knox  خواهد بود كه به معناي آن است كه شما قادر نخواهيد بود تا از  Samsung Pay استفاده كنيد.

مطمئن شويد كه قفل باز كن OEM بر روي دستگاه شما وجود دارد. تنظيمات را باز كنيد. اگر كه گزينه‌هاي سازنده را نمي‌بينيد به پايين صفحه تنظيمات بر روي دستگاه خودتان برويد و اين مراحل را براي فعالسازي آنها دنبال كنيد.

بر روي درباره تلفن كليك كرده و شماره ساخت را پيدا كنيد.
بر روي شماره ساخت هفت مرتبه كليك كرده و گزينه‌هاي سازنده بر روي صفحه اصلي تنظيمات ظاهر خواهد شد.
بر روي كليد برگشت بزنيد تا گزينه‌ها را ببينيد.
بر روي گزينه‌هاي سازنده كليك كنيد.
بازكننده OEM را كنترل كنيد.

اكنون زمان انجام روت است. در زير دستورات ساده‌اي وجود دارند، اما شما بايد براي اطلاعات دقيق‌تر به Max Lee’s Post برويد.
1
.هسته SpaceX مناسب را براي مدل خودتان را از اينجا دانلود كرده و آن را بر روي كامپيوتر خودتان ذخيره كنيد. مكان آن را به خاطر بسپاريد.

آخرين نسخه از ODIN را از اينجا (نسخه 3.10.7) را براي كامپيوتر خود را از اینجا دانلود كرده و مكان آن را به خاطر بسپاريد.
فايل زيپ شده نسخه 2.52 SuperSU را براي مدل خودتان بر روي كامپيوتر خود از اينجا دانلود كرده و مكان آن را به خاطر بسپاريد.
فايل مناسب TWRP را براي مدل خودتان و براي كامپيوتر خود از اينجا دانلود كرده و مكان آن را به خاطر بسپاريد.
درايورهاي USB سامسونگ را براي دستگاه خودتان از اينجا دانلود كنيد.
دستگاه خودتان را خاموش كنيد. اكنون كليدهاي بالا (Vomume up)، خانه (home)و پاور (Power) يا روشن را همزمان نگهداريد. پس از 5 ثانيه شما يك صفحه هشدار را خواهيد ديد.
اكنون بر روي كليد بالا بزنيد تا تلفن شما در حالت دانلود ODIN قرار گيرد.
تلفن خودتان را به كامپيوتر از طريق كابل ميكرو USB متصل كنيد.
نرم‌افزار ODIN را راه‌اندازي كرده و مطمئن شويد كه شماره COM در جعبه درخشان آبي رنگ وجود دارد. اگر كه نيست، پس درايورهاي USB شما به درستي نصب نشده‌اند.
اگر كه همه چيز خوب پيش مي‌رود، بر روي AP كليك كرده و فايل SpaceX Kenel را انتخاب كنيد كه قبلا آن را دانلود كرده‌ايد.
بر روي كليد استارت (شروع) كليد كنيد. اين فرآيند ممكن است چند دقيقه طول بكشد.
شما بايد اكنون كلمه عبور را در بالاي صفحه سمت چپ ببينيد و تلفن شما روشن خواهد شد.
پس از روشن شدن تلفن، آن را به وسيله مرحله 6 و 7 دوباره به حالت ODIN برگردانيد.
اگر كه تلفن شما از كامپيوتر جدا شده است، آن را مجددا متصل كنيد.
بر روي AP كليك كرده و فايل برگشتي TWRP را كه شما قبلا دانلود كرده‌ايد را انتخاب كنيد.
بر روي منوي استارت كليك كنيد. اين فرآيند ممكن است چند دقيقه طول بكشد.
وقتي كه اين مراحل به پايان رسيد، تلفن خودتان را دوباره روشن كنيد.
هنگامي كه روشن شد، بر روي گزينه اجازه براي دسترسي به اطلاعات دستگاه بزنيد، بنابراين شما مي‌توانيد تمام فايل‌ها را بر روي تلفن خودتان كپي كنيد.
بر روي فايل زيپ شده SuperSU كه پيش از اين دانلود كرده‌ايد در قسمت اصلي در تلفن خودتان آن را مجددا كپي كنيد.
اكنون تلفن را خاموش كنيد و كليدهاي بالا (Vomume up)، خانه (home)و پاور (Power) را همزمان نگهداريد تا لوگوي سامسونگ را ببينيد.
وقتي كه لوگو ظاهر شد، دكمه پاور را رها كنيد.
پس از چند ثانيه، شما بايد در بخش TWRP باشيد. اكنون مي‌توانيد به تمامي كليدها برويد و بر روي نصب كليك كنيد.
فايل زيپ شده SuperSU را بر روي بخش كپي شده در تلفن خودتان انتخاب كنيد و براي فلش كردن بر روي آن بزنيد.
تلفن خودتان را يك بار ديگر خاموش و روشن كنيد. پس از روشن شدن تلفن، شما اكنون اپليكيشن SuperSU را در بخش اپليكيشن‌ها خواهيد ديد. لذت ببريد.

چطور ابزارهاي نكسوس را با برنامه مارشمالو روت كنيم؟

لازم است تا هسته اصلاحي را به منظور روت دستگاه نكسوس با اندرويد 6 مارشمالو فلش كنيد. شيوه يك كليك در دسترس نمي‌باشد، اما دستوراتي در مورد اندرويد سويل وجود دارد.

شما به ابزارهاي SDK  اندرويد نياز داريد كه شامل ADB و راه‌اندازي سريع مي‌باشد. اگر كه آنها را از قبل نداريد، لطفا از اينجا دستورات ما را دنبال كنيد:

يك تعداد از فايل‌ها را پيش از شروع كردن آن لازم است تا دانلود كنيد.

ريكاوري TWRP را براي دستگاه خودتان دانلود و آن را نصب كنيد:

نكسوس 5/ دستورات نصب
نكسوس 5 ايكس/ استفاده از دستورات مشابهي با نكسوس 6 پي
نكسوس 6/ دستورات نصب
نكسوس 6 پي/ دستورات نصب
نكسوس 9/ دستورات نصب
– نكسوس 7 (2013) (WiFi)/ استفاده از دستورات مشابه با نكسوس 5
– نكسوس 7 (2013) (LTE)/ استفاده از دستورات مشابه با نكسوس 5

هسته متناسب براي دستگاه خودتان را از www.androidfilehost.com دانلود كنيد:

    Nexus 5: ElementalX-N5-6.0-express.zip (9.2 MB)
    Nexus 5X: ElementalX-N5X-1.12.zip (12.9 MB)
    Nexus 6: Kernel-shamu-mra58k-color-root.zip (9.7 MB)
    Nexus 6P: ElementalX-N6P-1.16.zip (12.4 MB)
    Nexus 9 LTE: ElementalX-N9-4.00.zip (9.0 MB)
    Nexus 9 Wi-Fi: ElementalX-N9-4.00.zip (9.0 MB)
    Nexus 7 2013 WiFi: ElementalX-N7-5.00.zip (12 MB)
   (Nexus 7 2013 LTE:ElementalX-N7-5.00.zip (12 MB

بسته روت سوپر SU را دانلود كنيد:
فايل‌هاي كرنل و سوپر SU را در حافظه دستگاه خودتان كپي كنيد. اين مي‌تواند هرجايي باشد، اما مطمئن باشيد كه آن را به خاطر داريد.
نكته: اگر كه شما نكسوس 7 و يا نكسوس 9 داريد، نمي‌توانيد اين فايل‌ها را بر روي آن كپي كنيد تا زماني كه آن را به حالت ريكاوري در آوريد. زير را ببينيد
دستگاه خودتان را خاموش كنيد. دستگاه خود را در حالت روشن شدن سريع با نگهداشتن كليدهاي بالا (Vomume up)، خانه (home)و پاور (Power) با يكديگر انجام دهيد. برخي از ابزارها داراي تركيبات متفاوتي از كليدها هستند، بنابراين، اين لينك را چك كنيد تا مطمئن شويد كه تركيب درستي براي دستگاه شما وجود دارد.
كليد پايين (Volume down) را دو مرتبه فشار دهيد تا گزينه ريكاوري را نشان دهد و دكمه پاور را فشار دهيد تا آن را انتخاب كرده و در حالت ريكاوري TWRP راه‌اندازي شود.تنها براي نكسوس 7 و نكسوس 9، هنگامي كه حالت ريكاوري را راه‌اندازي مي‌كنيد، از شما كلمه عبور خواهد خواست. تنها بر روي دكمه كنسل (لغو) بزنيد. حالا بر روي كلمه پاك كردن (wipe) بزنيد و نگهداريد تا دستگاه شما دوباره reset شود. متأسفانه، هيچ راهي براي اين كار وجود ندارد، بنابراين، مطمئن شويد كه از همه چيز فايل پشتيبان (بك آپ) تهيه كرديد. هنگامي كه اين عمل كامل انجام شد، شما مي‌توانيد حالا دستگاه خودتان را مجددا از طريق كابل USB متصل كنيد و MTP را براي انتقال كرنل و فايل‌هاي سوپر SU انتخاب كنيد.

دكمه Install يا نصب را از حالت TWRP در منوي اصلي انتخاب كنيد. فايل كنرل را كه شما قبلا دانلود كرديد را هدايت كنيد و از گزينه swipe to confirm flash (نگهداريد تا فلش تأييد شود) در پايين صفحه استفاده كنيد تا دستگاه شما فلش گردد.
نكته: بسيار مهم است كه شما كرنل را پيش از فايل سوپر US فلش كنيد.
اكنون فايل سوپر US را به همان شيوه كه كرنل را فلش كرديد انجام دهيد.
دكمه Reboot (روشن) كه به دنبال سيستم از منوي اصلي ريكاوري TWRP مي‌آيد را انتخاب كنيد
حالا شما يك دستگاه نكسوس روت شده داريد كه اندرويد 6 مارشمالو بر روي آن راه‌اندازي شده است. بايد اپليكيشن سوپر US را در پوشه اپليكيشن‌هاي خودتان ببينيد.

چطور گلکسی اس 7 و اس 7 اج را با مارشمالو روت كنيد؟
اگر مايل هستيد تا دستگاه گلکسی اس 7 و اس 7 اج خودتان را روت كنيد، خبرهاي خوب و نيز خبرهاي بدي براي شما داريم. اگر كه نسخه بين‌المللي با پردازشگر Exynos 8890 را داريد، خوش شانس هستيد. با اين وجود، اگر كه نسخه شما از نوع Qualcomm Snapdragon 820 است، آن داراي يك قفل راه‌اندازي است و شما قادر نخواهيد بود تا آن را روت كنيد. اين به معناي آن است كه اگر شما در ايالات متحده هستيد، شانسي نداريد مگر اينكه يك مدل بين‌المللي وارد كنيد.

نكته: روت گلکسی اس 7 و اس 7 اج از طريق Knox خواهد بود كه به معناي اين است كه شما قادر نخواهيد بود تا از Pay سامسونگ استفاده كنيد.

مي‌توانيد دستورات زير را براي روت بر روي دستگاه گلکسی اس 7 و اس 7 اج دنبال كنيد تنها اگر كه مدل‌هاي گلکسی اس 7   SM-G930F  و يا SM-G935F(S7Edge) را داشته باشيد. براي كنترل مدل خودتان تنظيمات (Setting) و درباره تلفن را باز كنيد و به شماره مدل نگاهي بيندازيد. تلاش نكنيد تا آن را دنبال كنيد اگر كه هريك از مدل‌هاي ديگر آن را داريد.

مطمئن شويد كه باز كردن قفل OEM بر روي دستگاه شما قابل اجراست. تنظميات را باز كنيد. اگر كه گزينه سازنده را نمي‌بينيد به دكمه تنظيمات  بر روي صفحه دستگاه خودتان برويد، اين مراحل را براي فعالسازي آنها دنبال كنيد:

بر روي درباره تلفن بزنيد و شماره ساخت را پيدا كنيد.
هفت مرتبه بر روي شماره ساخت بزنيد و گزينه‌هاي سازنده بر روي صفحه اصلي تنظيمات ظاهر خواهد شد.
بر روي دكمه برگشت بزنيد تا گزينه‌هاي سازنده را ببينيد.
بر روي گزينه‌هاي سازنده بزنيد.
مطمئن شويد كه قفل باز كردن OEM امكانپذير است.

اكنون زمان انجام روت است. اين دستورات مربوط به IB Times هستند.
فايل روت خودكار متناسب براي كامپيوتر خودتان را دانلود كنيد- گلکسی اس 7 (SM-G930F)/ گلکسی  اس 7 اج(SM-G935F)
فايل روت خودكار را بر روي كامپيوتر خود بريزيد تا فايلي به شكل a.tar.md5.extension به دست آوريد. مكان آن را به خاطر بسپاريد.
آخرين نسخه از ODIN را از اینجا دانلود كنيد. (نسخه 3.10.7)
درايورهاي USB سامسونگ گلکسی اس 7/ اس 7 اج را از اینجا دانلود كنيد.
دستگاه خودتان را خاموش كنيد. اكنون دكمه كم كردن صدا، خانه و پاور را همزمان نگهداريد. پس از 5 ثانيه شما صفحه هشدار را خواهيد ديد.
اكنون بر روي كليد بالا (Volume up) بزنيد تا دستگاه شما در حالت دانلود ODIN قرار گيرد.
تلفن خود را به كامپيوتر از طريق كابل ميكرو USB متصل كنيد.
نرم‌افزار ODIN را راه‌اندازي كرده و مطمن شويد كه در اينجا شماره COM در جعبه آبي روشن قرار دارد. اگر كه نيست، پس درايورهاي USB شما به درستي نصب نشده‌اند.
اگر كه همه چيز خوب پيش مي‌رود، بر روي AP كليد كرده و فايل .tar.md5 Auto Root روت خودكار كه شما پيش از اين دانلود كرديد را انتخاب كنيد.
مطمئن شويد كه گزينه‌هاي روشن كردن خودكار و زمان Reset در ODIN انتخاب شده‌اند. كليد تقسيم را از انتخاب خارج كنيد.
بر روي استارت (شروع) كليك كنيد. فرآيند ممكن است چند دقيقه طول بكشد.
بايد اكنون رمز عبور (pass) را در بالا سمت راست ببينيد و تلفن شما پاكسازي خواهد شد.
پس از اين كه تلفن شما روت شد، اكنون شما اپليكيشن SuperUS را در بخش اپليكيشن‌ها خواهيد ديد.

منابعي كه شما پس از روت به آن نياز داريد
هيچ سيستم عامل ديگري در موبايل با انواع اندرويد OS مشابه نمي‌باشد. به اين خاطر، هيچ شيوه جهاني براي پاكسازي دستگاه شما وجود ندرد. اگر كه گزينه‌هاي بالا شكست خوردند، نگران نشويد. احتمالا يك راهنمايي براي اين كه چطور دستگاه مخصوص شما روت شود جايي به صورت آنلاين در دسترس مي‌باشد. معمولا شما مي‌توانيد براي دستگاه خودتان در مكان‌هايي همچونXDA developers’ forum و يا Phandroid Forums آن را پيدا كنيد.هنگامي كه راهنماي درست آن را براي تلفن و يا تبلت خودتان پيدا كرديد، صرفا از طريق مراحل ارائه شده به صورت علمي راه‌اندازي كنيد. اين مراحل مي‌تواند پيچيده و مشكل باشد و ممكن است مدت زماني طول بكشد. در نگاه اول ممكن است ترسناك به نظر برسد، اما به شرط اين كه آن را مرحله به مرحله دنبال كنيد، اين فرآيند آسان خواهد بود. شما مي‌توانيد پرسش‌هاي خود را به XDA Developers Forum بفرستيد اگر كه در راه‌اندازي آن به مشكل برخورديد.

كنترل كننده روت را دانلود كنيد
لازم است تا اپليكيشن ديگري را براي اين كه مطمئن شويد دستگاه شما به شكل موفقيت آميزي پاكسازي شده است را دانلود كنيد. چندين اپليكيشن در Google play در دسترس هستند، وقتي كه دانلود شدند، به شما خواهند گفت كه آيا شما اجازه كاربر ارشد را داريد يا خير. كنترل كننده روت (Root Checker) يك نوع متداول است. تنها با دانلود كردن و راه‌اندازي اين اپليكيشن، آن به شما خواهد گفت كه تلفن شما اجازه كاربر ارشد را دارد يا نه.

نصب يك اپليكيشن مديريت روت
روت دستگاه شما را نسبت به تهديدهاي امنيتي آسيب پذيرتر خواهد ساخت. نصب يك اپليكيشن مديريت پاكسازي به شما فضاي بيشتري مي‌دهد. معمولا، هر اپليكيشن كه نياز به پاكسازي دارد، تأييد شما را درخواست خواهد كرد. اين جايي است كه اپليكيشن‌هاي مديريت پاكسازي وجود دارند، همچون SuperUS، بفرماييد.

سوپر US به شما اجازه مي‌دهد كه درخواست سايت‌ها را براي اجازه كاربر ارشد بپذيريد يا خير. سپس اين به دنبال اپليكيشن‌هاي داراي مجوز خواهد رفت و به صورت خودكار مجوز دفعه بعد براي استفاده از اين اپليكيشن را به دست مي‌آورد. SuperUS همچنين به دنبال اين خواهد بود كه چندين مرتبه يك اپليكيشن درخواست مي‌شود تا پاكسازي گردد.

آموزش روت و آن‌روت کردن ( root and unroot ) موبایل و یا تبلت های اندرویدی

چطور دستگاه اندرويد خود را به حالت پيش از روت برگردانيد
با تمام خوبي‌هايي كه اين روت دارد، شما ممكن است كه بخواهيد كه به حالت قبلي برگرديد. هر شيوه‌اي كه شما تصميم داريد تا به كار گيريد، مطمئن شويد كه از تمامي اطلاعات ارزشمند خودتان ابتدا فايل پشتيبان (Back up) تهيه كرديد.

آن‌روت کردن با SuperUS
شما همچنين مي‌توانيد كه با حذف فايل‌هايي كه در مرحله اول پاكسازي به شما ارائه شده است آن را به حالت قبل از روت برگردانيد. شما مي‌توانيد از يك اپليكيشن جستجوگر فايل استفاده كنيد همچون ESFile Explorer تا اين كار را انجام دهيد. كليد Root Explorer را در بخش ابزار (Tools) در منوي ESFile Explorer روشن كرده و امتياز انجام برگشت روت را بدهيد، اگر كه آن را خواست.

درايو اصلي دستگاه خودتان را در “l” پيدا كنيد.
به بخش System>bin برويد، سپس بر رويدكمه busybox و su بزنيد و آن را نگهداريد و آنها را حذف كنيد.
اكنون به قسمت system>xbin برويد، سپس بر روي دكمه busybox و su بزنيد و نگهداريد و آنها را حذف كنيد.
در پايان، به بخش system> app برويد و supeuser.apk. را حذف كنيد.
دستگاه خودتان را مجددا روشن كرده و اكنون آن بايد به حالت پيش از روت برگشته باشد.

آن‌روت کردن با ارتقاي OTA
گاهي اوقات فقط با نصب يك نسخه جديد از OTA پاكسازي متوقف خواهد شد. به دنبال ارتقاء نرم‌افزار در قسمت setting> about divice (تنظيمات/ درباره دستگاه) برويد. فقط مواظب باشيد، گاهي با برخي از شيوه‌هاي روت ممكن است كه ارتقاء به صورت موفقيت آميز امكان نداشته باشد. در اين موارد، ممكن است لازم باشد تا ابتدا سيستم عامل و سخت افزار اصلي شركت را فلش كنيد. شما معمولا مي‌توانيد آن را بر روي وب سايت سازنده پيدا كرده اما لازم است تا راهنمايي براي دستگاه خودتان را به دست آوريد تا راه درست براي انجام را به دست آوريد.

هيچ يك از شيوه‌هاي روت و يا شيوه‌هاي برگشت آن بدون خطر نيستند، بنابراين، هميشه ابتدا از فايل خودتان فايل پشتيبان تهيه كنيد، مطمئن شويد كه دستگاه شما به طوركامل شارژ شده است، به دقت مطالعه كرده و زمان بگذاريد.

اين مقاله در اصل در 21 مارس سال 2013 منتشر شده است و در 29 آوريل سال 2016 توسط روبرت نظريان به روز شده است كه شامل دستوراتي براي پاكسازي گلکسی اس 6، اس 6 اج، و نوت 5 از نوع مارشمالو به همراه گالاكسي اس 7 و اس 7 اج و نكسوس 5 ايكس و 6 پي مي‌باشد.

باکس دانلود
راهنمای نصب
توضیحات و مشخصات
مشخصات
سیستم مورد نیاز
نویسنده: ارجمندی
نظرات: بدون نظر

برچسب ها

دیدگاه های کاربران

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.

رزرو تبلیغات در این مکان

مطالب بر اساس


رزرو تبلیغات در این مکان

نرم افزار های ضروری