طراحی و پیاده سازی کتابخانه دیجیتال

نام : طراحی و پیاده سازی کتابخانه دیجیتال
نویسنده: دانشگاه جوادالائمه
حجم: 0.4 مگابایت
صفحات:67
فرمت:pdf
زبان: فارسی
توضیحات:مقدمات مورد نياز براي ايجاد کتابخانه ديجيتال منابع مالي و منابع انساني  متخصص است. در بسياري از موارد، هزينه بالاي ايجاد کتابخانه ديجيتال، مانع از شکل گيري  پروژه ها و متعاقب آن محصولات کتابخانه ديجيتال مناسب  و ارزشمند شده است. نيروي کار متخصص شامل طراحان سيستم، مهندسان نرم افزار و شبکه  و کتابداران متخصص و آشنا با کتابخانه هاي ديجيتال هستند. در حقيقت روح کتابدارانه بايد در کالبد اين محصولات دميده شود تا  محصول نهايي، کارآمدي کافي براي امور کتابخانه اي را داشته باشد.با گسترش کتابخانه هاي ديجيتال محتويات آنها به تدريج از منابع فيزيکي به منابعي تبديل مي شوند که جايگزين فيزيکي ندارند.هر کتابخانه اي از خط مشي مجموعه سازي در راستاي ساخت مجموعه خود تبعيت مي کند . خط مشي مجموعه سازي در کتابخانه ها کمک مي کند تا منابع ارزشمند و مطابق با اهداف کتابخانه انتخاب و تهيه شوند. به توليد، جمع آوري يا خريد محتواي علمي در کتابخانه ها مجموعه سازي گويند.

راه هاي توليد محتواي ديجيتال

ديجيتال سازي اسکن-تايپ و …
فراهم آوري آثار ديجيتالي بنيادي که توسط ناشران و محققان تهيه شده است  (کتابها-نشريات-پايگاه ها)
دستيابي به منابع خارجي که در سازمان مربوطه نگهداري نمي شوند(از طريق پيوند هايي به ساير کتابخانه ها و سرويس دهنده ناشران)

پنج روش عمده براي مجموعه سازي در کتابخانه ديجيتال

اولين و مهمترين چيزي که در مجموعه سازي کتابخانه هاي ديجيتال وجود دارد، تبديل فرمت منابع آنالوگ موجود در کتابخانه است. در تبديل فرمت منابع بايد منابعي انتخاب شوند که مالکيت معنوي آنها متعلق به کتابخانه است و يا کتابخانه مي تواند مالکيت معنوي آنها را کسب کند. بايد هنگام تبديل فرمت، ارزش هاي افزوده نشر الکترونيکي را نيز مد  نظر قرار گيرند.

لینک دانلود:

download دانلود کتاب شب‌های روشندانلود با لینک مستقیم

باکس دانلود
راهنمای نصب
توضیحات و مشخصات
مشخصات
سیستم مورد نیاز
نویسنده: ارجمندی
نظرات: بدون نظر

برچسب ها

دیدگاه های کاربران

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.

رزرو تبلیغات در این مکان

مطالب بر اساس


رزرو تبلیغات در این مکان

نرم افزار های ضروری